Darowizna poleasingowego auta a podatek – co trzeba wiedzieć?

Darowizna pojazdu wykupionego z leasingu jest kwestią, która w kontekście zmian w prawie podatkowym w Polsce, zwłaszcza w ramach Polskiego Ładu, budzi wiele pytań. Czy darowanie auta rodzinie jest opłacalne? Jakie obowiązki ciążą na darczyńcy i obdarowanym? Czy i kiedy musimy płacić podatek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Czym jest darowizna auta poleasingowego?

Darowizna auta poleasingowego to proces, w którym osoba lub firma, która skończyła korzystać z leasingu, przenosi własność auta na inną osobę, najczęściej z rodziny. Darowizna ta może być zwolniona z podatku VAT i PIT, o czym więcej w dalszej części artykułu.

Obowiązek podatkowy i Polski Ład

Według przepisów Polskiego Ładu, jeżeli chcesz sprzedać poleasingowe auto w ciągu 6 lat, musisz zapłacić podatek. Jednak darowizna auta rodzinie nie podlega temu ograniczeniu. Możesz więc przekazać auto jako darowiznę bez dodatkowych kosztów.

Darowizna a VAT

Jeśli chodzi o podatek VAT, zasadniczo nie ma obowiązku jego płacenia w przypadku darowizny auta rodzinie. Istnieją jednak wyjątki, gdy darowizna jest związana z działalnością gospodarczą.

Zasady Pit

PIT nie jest również naliczany, jeśli auto po leasingu jest darowane rodzinie. Wartości darowizny poniżej 9637 PLN nie trzeba nawet zgłaszać do urzędu skarbowego.

Zgłoszenie Darowizny

W przypadku darowizn o wartości wyższej niż 9637 PLN, obdarowany musi zgłosić to do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy.

Podsumowanie

Darowizna auta poleasingowego to atrakcyjna opcja dla osób, które chcą przekazać pojazd rodzinie bez dodatkowych obciążeń podatkowych. Zgodnie z Polskim Ładem, darowizna rodzinie jest zwolniona z podatków, jednak z obowiązkiem zgłoszenia do urzędu skarbowego w przypadku wartości powyżej 9637 PLN. Podatek VAT również nie jest naliczany, chyba że darowizna jest związana z działalnością gospodarczą. Warto jednak zawsze skonsultować się z doradcą podatkowym w celu indywidualnej analizy sytuacji.

Leave a Reply